سفرنامه لبنان

بیروت؛ پاریس خاورمیانه

پایتخت کشور لبنان ، بیروت است . ساحل بیروت از زیباترین سواحل دریای مدیترانه است که دارای سواحل شنی و صخره ای در کنار یکدیگر است  بیروت همیشه از نظر گردشگران و صنعت توریسم مورد توجه بوده و اغلب گردشگران ایرانی ، کشورهای عربی ، سوریه و کشورهای غربی از این شهر دیدن می کنند و لقب عروس خاورمیانه را دارد.

از لحاظ تاریخی ، تاریخچه شهر بیروت به ۵۰۰۰ سال  پیش برمی گردد ، که از طریق حفاری های انجام شده ،  و بقایای مربوط به هلنی ها ، رومی ها ، امپراطوری  بیزانس ، اعراب ، فینیقی ها و عثمانی ها در آن کشف شده است .

بیروت از شهرهای مرکزی لبنان به حساب می آید ، از جمله مراکز خرید مورد نظر گردشگران لبنان میتوان مرکز خرید الحراء (ALhamra) و اشرفیه  ( Achrafieh) بعنوان مراکز خرید  لباس و پوشاک نام برد. ABC  (ای بی سی ) و دسیکاوری و الدورادو (Discovery and Eldorado)نیز از مراکز پربازید خرید می باشند.

 

از جمله مراکز گردشگری و جذابیت توریستی بیروت غار جعتیا را میتواان نام برد. یکی از نقاط گردشگری بیروت و سایت بازدید هر خارجی به محض ورود به بیروت می باشد. این غار در ۱۸ کیلومتری شمال بیروت قراردارد و در چشم اندازی بی نظیر از کوه های سرسبز و بلند واقع شده است.غار جعیتا در دو طبقه با نام غار علیا و غار سفلی ( یا غار آبی ) است. برای رفتن به غار علیا باید سوار تله کابینی شد که از میان جنگل می گذرد و نمای رود خانه ای از وسط این جنگل ، تله کابین سواری را زیباتر می کند .

از مکانهای دیگر این شهر صخره های روشه هستند.این صخره ها از نمادهای کشور لبنان هستند و در غرب بیروت واقع شده اند که به آنها صخره عشاق هم میگویند. حربصا، در ارتفاعات بالای کوه روبروی دریای مدیترانه واقع شده است. این منطقه به خاطر مدفن سیده لبنان یا بانوی مذهبی لبنان مورد توجه میباشد. یاد بود بانوی لبنان با سنگ بزرگی که بر سر مزارش قرار دارد ، از فواصل دور قابل دیدن میباشد. درمنطقه ی حربصا ، ۵ کلیسا هم وجود دارد . برای دیدن این منطقه هم از تله کابین که از کنار دریا به طرف بالای کوه ، طعبیه شده  استفاده می شود. خیابانی پر از کافه و رستوران نیز در آن واقع شده است . این خیابان همیشه بیدار است وتا نیمه های شب رستوران ها با موسیقی زنده از گردشگران پذیرایی و استقبال می کنند . مسجد حضرت محمد ، یکی دیگر از اماکن گردشگری شهر بیروت میباشد.

از گشتهای متنوع بیروت پرواز با بالون در آسمان بیروت و غواصی در دریا ، موزه ، سورساک ، موزه ملی بیروت ، حمام های رومی میتوان نام برد.

 

واحد پول کشور لبنان لیره میباشد.

از پروازهای مستقیم به بیروت پرواز ماهان و پرواز ایران ایر میتوان نام برد.

آژانس هواپیمایی الیاد گشت مجری تور لبنان می باشد که مسافرین محترم می توانند نسبت به خرید بلیط هواپیما یا تور کامل اقدام نمایند یا جهت اخذ اطلاعات و مشاوره با الیادگشت تماس حاصل فرمایند.